poniedziałek, 28 marca 2011

Drzewa życia (Thuja occidentalis) przy pałacu w Maciejowcu / Trees of Life (Arbor Vitae) by the Palace in Maciejowiec

Żywotnik zachodni (Thuja occidentalis) po angielsku nazywa się "Arbor Vitae", drzewo życia (również Yellow Cedar, White Cedar, Atlantic White Cedar etc. - chociaż jest niespokrewnione z cedrem), a pochodzi z północno-wschodniej części Ameryki Północnej i był pierwszym drzewem stamtąd sprowadzonym do Europy (ok. 1540 r.).


Nazwę zawdzięcza leczniczym właściwościom soku, kory i pędów, które są bogate m. in. w witaminę C i wykazują działanie bakteriobójcze, przeciwgrzybicze, przeciwrobacze, przeciwwirusowe, immunostymulujące. Główna substancja aktywna, tujon, jest podstawą leku Esberitox (dowiedziona skuteczność w leczeniu przeziębień, ostrych i przewlekłych infekcji górnych dróg oddechowych itp.).


Odżibwejowie (Czipewejowie) czczą żywotnik w świętych opowieściach jako "Babkę Cedrowe Drzewo" (Nokomis Giizhig) uważając go/ją za dar dla ludzkości ze względu na jego rozliczne zastosowania. Nokomis Giizhig jest jedną z czterech roślin kamiennego kręgu (medicine wheel) Odżibwejów, przypisaną kierunkowi południowemu (starszyzna, niedźwiedź, zima, wiatr). 


Największy okaz na świecie, o wysokości 34 m i średnicy 175 cm (co mniej więcej odpowiada obwodowi 2 x Pi x r = 2 x 3.14 x 0.88 = 552 cm), rośnie na wyspie South Manitou Island na jeziorze Lake Michigan w stanie Michigan (USA), a jego wiek ocenia się na 500 lat. Najstarszy żywy egzemplarz wykiełkował ok. roku 910, a najstarszy kiedykolwiek znaleziony (klify na południu Ontario) miał ponad 1650 słojów rocznych. Jest to więc drzewo zdecydowanie długowieczne.





Niestety, żywotniki w Maciejowcu pozbawione są opieki i ich stan w sposób widoczny pogarsza się. The Society for the Protection of the Oldest Trees in Poland (SOPOT) planuje ich rewitalizację i prosi o kontakt osoby/organizacje pragnące się do tego czynu społecznego przyłączyć.

1 komentarz: