Tytuł za www.nagrzyby.pl...
A poza tym: Rough-stemmed bolete, Scaber stalk, Birch bolete (ang.), Birkenpilz, Birkenröhrling, Kapuziner, Geisspilz (niem.), Kasepuravik (est.), Bolet rude (franc.), Björksopp (szwed.), Lepšė (lit.), Bērzu beka (łot.), Gewone berkenboleet (holend.), Подберёзовик обыкновенный / Podbieriozowik obyknowiennyj (ros.), Kozák brezový (słowacki), Brezov ded (słoweński), Barna érdestinóru (węg.), etc. etc...
[Kolorowy atlasik grzybów i ziół leczniczych, brak daty i miejsca wydania]
Inne podanie opisuje walkę niedużych, czerwonawych grzybów, noszących nazwę krówek, z maślakami - wojnę prowadzoną przy współudziale kukułki, przyczem zarówno grzyby, jak i ptak są to właściwie jakieś istoty zaklęte. Trudno wiedzieć, skąd powstała nienawiść między obu gatunkami grzybów i dlaczego kukułka staje po stronie maślaków, dość jednak, iż grzyby te nie mogą się znosić wzajemnie, a kukułka tak jest zajęta śledzeniem i podpatrywaniem krówek, że niema nawet czasu na wychowywanie własnych piskląt. Lata ciągle po lesie i podpatruje, gdzie rosną krówki. Skoro je wyśledzi, daje o tem znać donośnem kukaniem maślakom, które natychmiast całą gromadą wyskakują z pod mchu, podpełzają do krówek, rzucają się na nie i wysysają je. A kukułka, widząc to, śmieje się do rozpuku.
Takie cuda dzieją się, naturalnie, tylko w nocy, ale wątpić o nich nie możemy, walkę tę bowiem widywali nieraz chłopacy, nocujący w lesie przy koniach, ci sami, którzy słyszeli djabła, śmiejącego się w rokicinie lub widzieli go, jak straszył ludzi na bagnie.
Nie mamy więc potrzeby przychodzić tu sami w nocy i sprawdzać własnemi oczami niecne czyny maślaków i złośliwość kukułki..."
[Bohdan Dyakowski, Z naszej przyrody. Obrazy z życia zwierząt i roślin krajowych. Wyd. IV z 24 chromolitografowanemi tablicami i 235 rycinami w tekście, Wydawnictwo M. Arcta w Warszawie, 1926, s. 506, kursywą zaznaczone osobliwości ortograficzne]
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz