czwartek, 22 listopada 2012

Ostatnie dni dawnego Ludwigsbaude / The Last Days of the Former Ludwigsbaude

W 1888 r. wzmiankowano tu wypożyczalnię koni wierzchowych i stację tragarzy lektyk (z pewnością głównym celem był Wysoki Kamień/Hochstein), ale miejsce musi być dużo starsze, bo Rozdroże, jak wiemy, leży na geologicznej nieciągłości i jest bramą do skarbca... Joannici penetrowali okolicę już w XIII w., a wcześniej byli tu i Słowianie, i Celtowie.

Po pożarze w 1912 schronisko odbudowano, a ile zostało z niego dzisiaj, widać na zdjęciach.

Czy Ludwigsbaude od Ludwigsdorfu to kwestia ciekawa, a jedną z przesłanek fakt, że prąd na Rozdroże idzie z Chromca...

Tak czy owak, sceneria idealna na klasyczną drzemkę z duchami...
5 komentarzy:

 1. a są opracowania lub informacje o odkryciach dotyczące osadnictwa celtyckiego w Górach Izerskich? chętnie poczytam, nawet po czesku :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Wystarczy porównać herb Flins-sur-Seine (http://pl.wikipedia.org/wiki/Flins-sur-Seine) ze znanym wszystkim obrazkiem ze świętej góry...
  Poza tym - dlaczego w Górach Izerskich? Skoro byli wszędzie dookoła, to dlaczego nie miałoby ich być tu?

  OdpowiedzUsuń
 3. dla mnie to za mało. Owszem, w Czechach byli Bojowie, ale nie znam mapki obrazującej zasięg osadnictwo celtyckiego w głąb gór na terenie Czech - sądziłam,że masz może namiar na jakiś fajny artykuł...Na terenie Dolnego Śląska, póki co, stwierdzono enklawę osadnictwa celtyckiego pod Wrocławiem, gdzie Ślęża była prawdopodobnym ośrodkiem kultu ze swymi rzeźbami. Chociaż sama ich przynależność kulturowa i tym samym datowanie to tak naprawdę zagadka...Czescy archeolodzy, gdy wdrapali się na Ślężę orzekli,że to wygląda im na oppidum, ale jak na razie żadne znalezisko nie potwierdza tej wersji.Najwięcej odkrytych skorup na Śleży datowanych jest na wczesne średniowiecze. Celtowie nie byli też wszędzie dookoła.Oni naprawdę pozostawiali po sobie charakterystyczne przedmioty...

  OdpowiedzUsuń
 4. A ten identyczny kot/lew/ryś i nazwa Flins to nie są charakterystyczne przedmioty?!

  OdpowiedzUsuń
 5. "The Boii (Latin plural, singular Boius; Greek Βόϊοι) were one of the most prominent ancient Celtic tribes of the later Iron Age, attested at various times in Cisalpine Gaul (northern Italy), Pannonia (Hungary and its western neighbours), in and around Bohemia, and Transalpine Gaul. In addition the archaeological evidence indicates that in the 2nd century BC Celts expanded from Bohemia through the Kłodzko valley into Silesia, now part of Poland.[1]"

  [1] Rankin, David (1996). Celts and the classical world (2nd ed.). London and New York: Routledge. ISBN 0-415-15090-6, ISBN 978-0-415-15090-3.

  (http://en.wikipedia.org/wiki/Boii)

  OdpowiedzUsuń