czwartek, 3 września 2015

Thickest Pear Tree in Poland (Albeit a Triple One!)

Courtesy of Mr. Paweł Zarzyński, co-author of an upcoming book about oldest trees in Poland (due out this December from PWN, Warsaw), we are happy to present the thickest pear tree in the country (girth 627 cm at ground level). But! We still insist this is a triple-trunk specimen, unlike the one in Grudza, which has a single trunk and a girth of 490 cm at breast height. You decide which one wins :-)

"Grusza polna z miejscowości Rutki-Borki
Wiek: ok. 350 lat (szacunkowo)
Obwód: 627 cm (2014)
Wysokość: 13 m
GPS: N 52°51.598’ E 20°29.383’
Miejscowość: Rutki-Borki
Gmina: Ciechanów
Powiat: ciechanowski
Województwo: mazowieckie
RDLP: Olsztyn
Nadleśnictwo: Ciechanów

Drzewo to jest najgrubszą gruszą polną rosnącą na terenie Polski. Odznacza się posiadaniem krótkiego, przysadzistego pnia którego obwód mierzony w najwęższym miejscu tuż nad gruntem wynosi aż 627 cm. Jego korona jest bardzo szeroka i rozwidla się na kilka potężnych konarów z których jeden jest odłamany i opiera się o ziemię. Niestety, drzewo wykazuje widoczne objawy postępującego zamierania: poza wspomnianym już odłamanym konarem jego pień jest w znacznym stopniu rozłożony przez grzyby, zaś część górnych gałęzi uschła. Konary są chronione przed dalszym rozłamaniem wiązaniami linowymi oraz prętami ze śrubami rzymskimi. 


Miejscowość Rutki-Borki leży ok. 2 km na północ od  drogi nr 60 w połowie jej odcinka między Glinojeckiem a Ciechanowem. Grusza rośnie tuż za wsią, w odległości ok. 150 m od drogi. Będąc w tamtych stronach warto udać się do pobliskiej miejscowości Młock, gdzie rośnie jeden z najgrubszych dębów szypułkowych Polski zwany „Upartym Mazurem” o obwodzie pnia równym 900 cm."


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz