środa, 27 października 2010

Najstarsza wierzba płacząca w Polsce / Oldest Weeping Willow in Poland - Sobieszów (Hermsdorf)

W Sobieszowie (Hermsdorf), u podnóża góry i zamku Chojnik, przy ulice Żabiej 2, rośnie najstarsza (wg C. Pacyniaka, autora "Najstarszych drzew w Polsce") wierzba płacząca (Salix alba var. Tristis) w Polsce. Wg autora [C. Pacyniak, op. cit., s. 183] urodziła się ona w roku 1820, ma więc dziś 190 lat.


Nie jest to jednak (zapewne) najstarsza wierzba w Polsce - we wsi Klempicz, gm. Lubasz, dawne woj. pilskie, rośnie wierzba krucha (Salix fragilis) urodzona w roku 1818. Czy ktoś może mógłby ją dla nas sfotografować?

Z drugiej strony, różnica zaledwie 2 lat przy tym wieku i przy uwzględnieniu ew. niedokładności pomiaru oznacza, że równie dobrze wierzba sobieszowska może być najstarsza w Polsce.

Należy tu też wspomnieć wierzbę płaczącą w Mińsku Mazowieckim (dawne siedleckie), urodzoną w roku 1827, oraz wierzbę czerwoną (Salix rubens) w Szprotawie (Sprottau), dawne zielonogórskie, urodzoną w pamiętnym 1831 r.


Na sąsiedniej ulicy (Reymonta) rośnie dorodny klon.
2 komentarze:

 1. to nie musicie się bać, że wierzba w klempiczu jest starsza. Owszem była starsza ale jakiejś bandzie kretynów wyszło, że w tym miejscu trzeba zrobić zatoczkę dla PKS-u więc ją wycieli.

  OdpowiedzUsuń
 2. "We wsi Klempicz przed budynkiem nr 17 rośnie okazała wierzba krucha, rozdzielająca się powyżej pierśnicy na cztery pnie, najgrubszy o obwodzie 491 cm.
  Wiek 166 lat, obwód 741 cm, pierśnica 235.5 cm, wysokość 17 m, stan zdrowotny 2.
  Klempicz - wieś, gmina Lubasz, województwo pilskie."
  (Pacyniak, "Najstarsze drzewa...", W-wa 1992)

  OdpowiedzUsuń