niedziela, 31 października 2010

Dziki Park, Węglarka (?), Barcinek (Wildpark, Kohlhau Berge, Berthelsdorf)

"Węglarka: wydłużony grzbiecik z kulminacją 429 m, w północnej części Obniżenia Starej Kamienicy. Wznosi się w zakolu Młynówki, która wydziela ją od południa, uchodząc tu do Kamienicy. (...) Ponieważ u zachodniego podnóża Węglarki leży pałac w Barcinku, wzniesienie łączyło się z parkiem pałacowym. Nosiło nawet niemiecką nazwę: Wild-park, a jego zbocza pocięte są gęstą siecią ścieżek i alejek spacerowych".
[Słownik Geografii Turystycznej Sudetów, red. M. Staffa, t. 4 Kotlina Jeleniogórska, Wrocław 1999, s. 479] 
Na szczytowej skałce ciekawa pamiątka: ryty krzyż, a powyżej, zdaje się, data 1872.


Co ciekawe, jest to forma krzyża żelaznego (Eisernes Kreuz), pruskiego odznaczenia wojskowego ustanowionego przez króla Prus Fryderyka Wilhelma III i nadanego po raz pierwszy 10 marca 1813 roku we Wrocławiu w epoce wojen napoleońskich.

Monarcha pruski chcąc podtrzymać zapał, jaki wybuchł w społeczeństwie w czasie rozprawy z Francją, postanowił stworzyć nowe odznaczenie – egalitarne, mające zastąpić dotychczasowe elitarne ordery królewskie przeznaczone tylko dla szlachty.
[http://pl.wikipedia.org/wiki/Krzy%C5%BC_%C5%BBelazny]


Kształt orderu zaprojektował znany niemiecki architekt doby neoklasycyzmu, Karl Friedrich Schinkel. Nazwa i materiał miały nawiązywać do popularnego wówczas określenia – żelaznych czasów. Jego kształt Schinkel zaczerpnął z krzyży noszonych przez Krzyżaków – zmieniono tylko proporcję, aby krzyż wpisywał się w plan kwadratu lub pola i tak czarny krzyż łaciński z białą obwódką od tego momentu stał się bardzo ważnym elementem w historii Prus, a później Niemiec. Pierwsze odznaczenia odlewane były w Gliwickiej Odlewni Królewsko-Pruskiej.
[http://pl.wikipedia.org/wiki/Krzy%C5%BC_%C5%BBelazny]


Ten powstał zapewne dla uczczenia zwycięstwa nad Francją i zjednoczenia Niemiec.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz