czwartek, 26 sierpnia 2010

Z cyklu Bioróżnorodność: trociniarka czerwica (Cossus cossus) / From the Biodiversity series: Goat moth"Gąsienica bardzo duża, o nieco spłaszczonym ciele barwy żółtawoczerwonawej z brązowoczerwonym grzbietem, porośnięta pojedynczymi włoskami. Głowę ma czerniawą, na karku tarczą z czarniawymi plamami. Pachnie octem drzewnym".
"Motyl duży, krępy, szarobrązowy z białoszarym rysunkiem i licznymi czarniawymi poprzecznymi liniami na silnych przednich skrzydłach. Odwłok długi, tępo zakończony, z białawymi obrączkami". 
Motyl porusza się powoli, roi w czerwcu i lipcu, nocami. Samica składa jaja kupkami w spękaniach kory przeważnie starszych, dużych, wolno stojących wierzb, topól, a także drzew owocowych i innych drzew liściastych, najczęściej na pniu przy korzeniach. Gąsienice, zaopatrzone w silny aparat gębowy, wylęgają się w lipcu i najpierw wspólnie wygryzają placowate żerowisko, a później drążą w drewnie, każda oddzielnie, charakterystyczne nieregularne, najczęściej wstępujące, często bardzo szerokie i długie chodniki. W końcowym biegu osiągają one grubość palca. (...) Przepoczwarzenie tych, często licznie zamieszkujących jedną partię pnia, gąsienic następuje przeważnie po trzyletnim zimowaniu, w maju 4. roku kalendarzowego, pod powierzchnią kory (...)".
[Gottfried Amann, Owady, Multico, Warszawa 1998, s. 191]


[źródło/source: http://en.wikipedia.org/wiki/File:Cossus_cossus01.jpg]

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz