niedziela, 23 sierpnia 2015

Sensacyjnie: prawdopodobnie najgrubsza (pojedyncza) i najstarsza grusza (Pyrus communis) w Polsce: 490 cm obwodu, wiek ok. 300 lat! / Probably the thickest (single) and oldest pear tree in Poland! Girdle 490 cm, estimated age 300 years!


Pacyniak (1992) podaje jako najstarszą i nagrubszą gruszę domową w Polsce tę rosnącą w Hajdukach Niskich w gminie Nysa, woj. opolskie: obwód 287 cm, wiek 157 lat. "Pień ma silny skręt włókien, a jego obwód na wysokości 2 metrów od ziemi przekracza 300 cm".

Jako jedną z najstarszych grusz pospolitych wymienia tę w Nekli, woj, wielkopolskie: obwód 329 cm, wiek 192 lata.

A. Żukowski ("Sławne drzewa województwa śląskiego", 2006) opisuje "gruszę olbrzymkę" w Pniowcu (powiat tarnógórski) - obwód 545 cm! - ta jednak wyraźnie składa się z trzech zrośniętych pni.Jorg - który zawodowo pracuje z drzewami m. in. w Niemczech - ocenił wiek Gruszy Grudzkiej - która ma 490 cm obwodu w najgrubszym miejscu - na 250-350 lat. Jest to ocena oparta na doświadczeniu i opiniach profesjonalistów na południu Niemiec, skąd, jak sugeruje, wraz z Frankami, takie odmiany grusz przybyły w te strony. Co ciekawe, pisząc o gruszy domowej, Pacyniak w "Najstarszych drzewach w Polsce" zaznacza, że "szczególnie stare olbrzymy spotykamy w Szwajcarii i zachodnich Niemczech".

I jesze jeden trop: po niemiecku grusza to Birne - czyżby więc Birngrutz oznaczało Gruszkową Grudzę?


"Do usunięcia posuszu wystarczy 3-przęsłowa drabina i piłka na wysięgniku. Jakość cięć nie bardzo istotna, bo drzewo nie bardzo kalusuje. Pień i konary dudnią przy uderzaniu młotkiem diagnostycznym. Prawdopodobnie większa część transportu idzie przez korzenie przybyszowe. Jedyne rozwiązanie, jakie widzę to podpory w newralgicznych miejscach- pewnie ze trzy. Sens tego duży, bo mechanika ledwo ledwo. Te jesionki pod obrysem trzeba wyciąć bo konkurują. Sensowne byłyby nasadzenia iglaste jako naturalna osłona przed izerskimi zefirkami. W odległości 1,5 - 2 wys. gruszy. Liście nieco inne niż u Seneta Dolatowski. Czy można zaliczyć do gruszy pospolitej? Samo oznaczenie to już przygoda. Pewnie jakiś 500-krotny mieszaniec".

2 komentarze:

  1. Drzewo jest na liście pomników przyrody? Ktoś o nim w ogóle wie?

    OdpowiedzUsuń
  2. Nie, nie jest na liście. Ale władze lokalne już o niej wiedzą.

    OdpowiedzUsuń