sobota, 5 czerwca 2010

Cis w Bystrzycy / Yew in Bystrzyca

W Bystrzycy (pre-1945: Wiesenthal], kilka kilometrów na północny-wschód od Wlenia, rośnie potężny cis (Taxus baccata). Wg C. Pacyniaka (Najstarsze drzewa w Polsce) miał on w roku 1984 (na ten rok datuje Pacyniak w swojej książce) 782 lata, dzisiaj ma więc 808, co czyni go nie tylko drugim najstarszym cisem (po henrykowskim), ale w ogóle drugim najstarszym drzewem w Polsce! Dąb w Piotrowicach koło Szprotawy ma dzisiaj 753 lata.

In Bystrzyca [pre-1945: Wiesenthal], several kilometres north-east of Wleń, grows a powerful yew tree (Taxus boccata). According to C. Pacyniak (The Oldest Trees in Poland, Warsaw 1992), it was 782 years old in 1982 (for which year Pacyniak dates all trees in his book), so today it is 808 years old, which makes it not only the second oldest yew but also the second oldest tree in Poland in general! The oak in Piotrowice near Szprotawa is 753 years old today.

Bystrzyca nazwy historyczne/ historical names:
1217 Biztric, Bistic
1268 Wizental
1277 Bistric, Biztruchzto, Bistrichzto
1319 Wessental
1320 Wiesenthal
1372 Wesintal, Biztrichzt
1786 Ober-, Nieder Wiesenthal
1945 Gręba, Bystrzyca

Bystrzyca dawni właściciele / former owners:
1670 Hans Sigmund "Packisch" von Festenberg
1677 von Zedlitz, J. Ch. von Schweiniz
1733 Moriz Christian von Schweiniz
1775 Bernard von Schweinichen
1825 Heinrich Gottlieb Grocke, wdowa/widow von Buchs (nee Geppert)
1840 August Heifer
1863, Grock, von Carnat
1870 Robert Groke, Karl von Carnap
1931 baron von Schwarzlose
1932 von Braun (Werner? Magnus?)

5 komentarzy:

 1. Zdjęcie tego drzewa zostało umieszczone na pocztówce z Bystrzycy z początku XX wieku. Podpisano je wówczas jako około 400 letnie. Pocztówkę można zobaczyć na popularnym "hydralu".

  OdpowiedzUsuń
 2. Jak już pisałem przy okazji drugiego posta na temat tego cisa, na pocztówce owej stoi jak byk "Linde", więc lipa, a nie cis!

  Natomiast datowanie, które podaję, pochodzi z kanonicznej książki C. Pacyniaka "Najstarsze drzewa w Polsce", którą - choćby z braku alternatyw - traktuję jako źródło wiarygodne i autorytatywne.

  pozdrawiam serdecznie

  OdpowiedzUsuń
 3. Cis rosnący w Bystrzycy k. Jeleniej Góry (dawniej Hirschberg) nie rośnie na „starym cmentarzu” tylko w parku, który pełnił funkcję prywatnego cmentarza rodzinnego. Nie wydaje się to może istotne jednak pozwoli przygotować Was na kolejną informację :)
  To właśnie spod tego starego cisu w parku Pałacu von Braun, młody Werner von Braun pierwszy raz oglądał Księżyc przez teleskop otrzymany w prezencie od swojej matki. TAK, TAK! to nie pomyłka, twórca projektu Apollo 11 – LOTU NA KSIĘŻYC, kilkunastu pozostałych misji APOLLO. Czy wiedzieliście że szef amerykańskiego kosmodromu, spędził swoje dzieciństwo w Bystrzycy koło Jeleniej Góry i to właśnie obok tego drzewa, w roku 1925 będąc małym, nic nie znaczącym dzieciakiem, podjął decyzję: POLECĘ NA KSIĘŻYC!!!
  Czy zrealizował swoje marzenia?
  Spytajcie kosmonautę Neila Aldena Armstronga…

  OdpowiedzUsuń
 4. Musielibyśmy znać źródło, żeby odnieść się do tych rewelacji!!!

  OdpowiedzUsuń
 5. Źródła informacji o tym gdzie swoje dzieciństwo spędził Wernher von Braun są szeroko dostępne w Internecie. Ja spytałem o to jego syna, ma profil na Facebooku i również pracuje dla przemysłu kosmicznego. Wernher von Braun nie jest postacią negatywną, raczej tragiczną. Podobnie jak wielu uwierzył że można naprawić Europę i Świat. Wernher wiedział wszystko o Red Creek Valley i o tym skąd bierze się tutaj całe ZŁO. Mam podstawy by sądzić że chciał to naprawić, ojciec nie miał takich zamiarów. Gdy dorastał wysłany został do Berlina na uczelnię. Gimnazjum ukończył w Jeleniej Górze, zawsze związany był z Górą Szybowcową (nazwa pochodzi od SZYBÓW GÓRNICZYCH kopani złota w tym rejonie). To w Jerzowie Sudeckim (obecnie) nauczył się latać na szybowcach i samolotami. Naukę latania odbywał z H. Reisch. 5-6 miesięcy długich wakacji (przed jego politechniką) spędzili razem, owocem tego była ... córka. Wernher i Hanna mieli córkę, w tej chwili badam jej losy, ale wierzcie mi że historia Hirschberg Kreis jest dużo bardziej interesująca niźli tylko ten temat. Obawiam się jednak że nigdy nie będę mógł w pełni jej ujawnić. Badajcie to sami, ręczę Wam że się to opłaci a praca Wasza będzie sowicie nagrodzona. Myślę że autor tego bloga również z tego czerpie i chwała mu za to że w mądry sposób wykorzystuje te fundusze.

  OdpowiedzUsuń